Caritas Diecezji Gliwickiej
aktualności

W niedzielę 23 kwietnia rozpoczął się w Polsce obchód 73. Tygodnia Miłosierdzia, który potrwa do 29 kwietnia. więcej »

Jeszcze tylko kilka dni, tj. do końca kwietnia można dokonywać odliczeń 1% podatku. Każdy z nas osobiście może zadecydować na co przeznaczyć część swoich podatków. więcej »

W dniach 24 i 25 marca br. dzięki ofiarności Darczyńców oraz zaangażowaniu wolontariuszy zebrano ponad 3,5 tony żywności. więcej »

Drodzy Darczyńcy Programu Rodzina Rodzinie - 4 kwietnia minie pół roku od inauguracji Programu Rodzina Rodzinie. Przedstawiciele Caritas Polska na przełomie lutego i marca odwiedzili Aleppo, poznali wstrząsające losy rodzin syryjskich, spotkali się z tymi, którym na co dzień przyszło żyć w cieniu wojny. więcej »

Czas i treść Wielkiego Postu niesie dla człowieka wierzącego pragnienie refleksji religijnej, nierzadko zadumy nad własnym życiem i postępowaniem, czy wreszcie chęci wejścia na drogę naśladowania Chrystusa. więcej »


« archiwum
26 marca 2017 (Niedziela), 10:19

,

W sobotę 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodziliśmy Jubileusz 25. lecia powstania Diecezji Gliwickiej. W tym szczególnym dniu został zwołany I Synod Diecezjalny. Uroczysta Msza św. z tej okazji była sprawowana w sobotę w gliwickiej Katedrze.

25. marca, w 25. rocznicę powstania Diecezji Gliwickiej, rozpoczął się Pierwszy Synod w historii naszej diecezji, który ma pomóc w przyjrzeniu się temu, w jakim punkcie - jako Kościół lokalny - jesteśmy: jaka jest nasza wierność Ewangelii, jakie stoją przed nami wyzwania, z czym sobie radzimy nieźle, z czym słabo, jakie środki wykorzystujemy, które mamy już do dyspozycji, jak sprawdzają się struktury.

Czyli - jaka jest jakość życia chrześcijańskiego w naszych parafiach, jak ewangelizujemy dzisiaj. Chodzi o przeprowadzenie rozmów na te tematy - od poziomu wspólnot w parafiach, przez dekanaty, po diecezję i jej instytucje.

W ramach obrad synodu zostało utworzonych XI komisji tematycznych, wśród których znajduje się Komisja ds. Posługi Charytatywnej.

Celem jej będzie zweryfikowanie, wypracowanie i przyjęcie zasad w obszarze szeroko pojętej posługi charytatywnej na terenie diecezji gliwickiej, prowadzonej m.in. przez caritas diecezjalną.

spotkanie synodalnej komisji ds. posługi charytatywnej,

Wszystkich zachęcamy do modlitwy w intencji Synodu, zaangażowania się w parafiach m. in. poprzez kontakty z parafialnymi zespołami synodalnymi oraz śledzenia informacji synodalnych w prasie katolickiej, na stronie synodu oraz na innych internetowych stronach.

» © Caritas Diecezji Gliwickiej 2004-2017 «
GTECH.pl