
Podstawowym zadaniem warsztatów jest realizowanie dwóch form rehabilitacji: społecznej i zawodowej. Poprzez nasze działania, dążymy do ogólnego usprawniania, rozwijania umiejętności życia codziennego oraz zaradności osobistej, rozwój psychofizycznych sprawności oraz rozwijanie umiejętności zawodowych, umożliwiających późniejsze podjęcie pracy oraz usamodzielnienie. W warsztacie funkcjonuje 9 pracowni:
hafciarska
umiejętności społecznych
plastyczno-introligatorska
rzemiosła artystycznego
ceramiki
tkacko-krawiecka
stolarska
ogrodnicza
gospodarstwa domowego
Zajęcia w placówce odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:00 do 15:00. Kadrę warsztatu stanowi grupa specjalistów w zakresie:
terapii zajęciowej
oligofrenopedagogiki
doradztwa zawodowego
fizjoterapii
Placówka istnieje od grudnia 2002 roku. Obecnie z terapii korzysta 50 uczestników. Podczas zajęć w poszczególnych pracowniach uczestnicy wykonują prace związane z profilem danej pracowni. Podopieczni uczą się tutaj podstawowych cech przydatnych w pracy jak też w życiu społecznym:
punktualności
obowiązkowości
systematyczności
dyscypliny pracy
dbania o bezpieczeństwo własne i innych
W warsztacie prowadzona jest wszechstronna rehabilitacja ruchowa. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia dodatkowe:
zajęcia teatralne
muzykoterapia
dogoterapia
hipoterapia
zajęcia prowadzone Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
zajęcia prowadzone Metodą Paula Dennisona
Prężnie działa także drużyna piłkarska oraz grupa cheerleaderek.
Uczestnikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej może zostać osoba, która ukończyła 18 rok życia, oraz która posiada orzeczenie o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w WTZ. Osoby chętne do uczestnictwa w terapii zajęciowej serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej placówki, poznania codziennej pracy, a także omówienia warunków przyjęcia oraz złożenie podania o przyjęcie wraz z kserokopią orzeczenie po wcześniejszym umówieniu terminu spotkania.
Każdy uczestnik bierze udział w szeroko rozwiniętej rehabilitacji zawodowej poprzez udział w zajęciach zawodoznawczych, praktykach zawodowych oraz szkoleniach. Placówka bierze aktywny udział w spartakiadach, zawodach sportowych, konkursach, przeglądach artystycznych. W swoim dorobku posiada wiele pucharów, nagród i dyplomów. Wyjątkowym osiągnięciem warsztatów było dwukrotne zajęcie przez naszych artystów I miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” pod patronatem Anny Dymnej.
Warsztaty Terapii Zajęciowej
Caritas Diecezji Gliwickiej
- ul. Sienkiewicza 30, 41-800 Zabrze
- 32 376 70 80, (fax) 32 376 70 82